Kuidas saada tiinuskontrollil suurepäraseid tulemusi?

Lehma tiinestumist ja 4-SÜNDMUSE LEHMAKS saamist mõjutavad väga paljud tegurid: elukeskkond, kuumastress, toitumine, karja tervis, geneetika, kinnijätmise-, ülemineku- ja äsjapoeginu periood ning nõnda edasi.

Selle kõige korraga silmas pidamine võib esmapilgul käia üle jõu. Asja lihtsustamiseks vaatleme protsesse Alta 4-sündmuse lehma laktatsioonitsükli põhjal. Oma farmi seni parimate tiinuskontrolli tulemuste kindlustamiseks keskenduge tsükli kahele veerandikule: seemendamine ja tiineks tunnistamine.

Toome välja kolm nõuannet, mille abil saate parandada oma karja taastootmisvõimekust ja luua parimad tingimused 4-sündmuse lehmade saamiseks.

1. Kasutage kõrge tiinestuvusega CONCEPT PLUS pulle 

Pullide valik on meeletu ning enda karja jaoks õige isendi leidmine tihtilugu aja- ja töömahukas ettevõtmine. Kui teie eesmärgiks on järgmise tiinuskontrolli tulemuste parandamine, siis soovite tegelikult tõsta karja viljakust. Kiireim ja lihtsaim viis selle saavutamiseks on taastootmisplaanis suurepärase viljakusega pulli valimine.

Viljakat pulli kasutades tõuseb tõenäosus, et lehmad tiinestuvad just neist seemendustest, milles kasutate kõrge viljakusega pulli spermat.

Olenemata sellest, millist spermatüüpi kasutate – Alta CONCEPT PLUS pullid tagavad teie karjas parema tiinestumise. CONCEPT PLUS pullide vahel valides saate valida kolme eri spermatüübi vahel:

  • CONCEPT PLUS DxD

Hea tiinetuvusega pull tagab tavasperma puhul 2–5% parema tiinestumise.

  • CONCEPT PLUS 511

Hea tiinestuvusega suguselekteeritud pulli sperma tagab võrreldes keskmise tiinestuvusega suguselekteeritud pulli spermaga 4–9% parema tiinestumise.

  • CONCEPT PLUS BxD

Hea tiinestuvusega piimalehmadel kasutatav lihaveise sperma tagab 2–5% parema tiinestumise.

2. Järgige oma seemendusprotokolle väga täpselt

Taastootmisplaani strateegiast sõltumata ei tiinestu teie lehmad, kui te ei järgi seemendusprotokolle või ei suuda väga täpselt indasid avastada.

Ajastatud seemendust kasutades

Sünkroonimisprogrammi kasutamisel on ülioluline järgida seda nii täpselt kui võimalik. Lihtsamalt öeldes tähendab see nelja õige otsuse tegemist:

  • Õige süst
  • Õige doos
  • Õige lehm
  • Õigel ajal

Vaid ühe vale otsusega võib kogu protsess saada tõsiseid tagasilööke või koguni nurjuda.

Inda avastades

Kiireim viis mittetiineks tunnistamata lehmade avastamiseks on järjepidev ja täpne innaavastus. See tähendab, et kui ootate iga 28-35 päeva varem seemendatud lehma tiinuse kontrollimiseks konkreetse tiinuskontrolli päevani, kontollite ka mõningaid lehmi, kellel tegelikult esinesid inna tunnused pärast seemendamist.

Kui suudate innaavastust täpsemaks muuta, suurendate sellega tõenäosust, et avastate indlevad lehmad õigeaegselt. See tähendab omakorda, et tiinuskontrolli päeval saate tulemuseks vähem tiineks tunnistamata lehmi.

3. Koguge oma farmi taastootmisandmeid

Parim viis seemendusprotokollide väga täpseks järgimiseks on tarkvaraprogrammi kasutamine. Ajastatud seemendust kasutades peaks sünkroonimise graafiku koostamise usaldama programmi hoolde. Nii tagate võimalikult täpse plaani, mida on lihtne järgida.

Inna avastamisel on suureks abiks, kui omate täpseid andmeid äsjapoegimiste, viimaste seemenduste ja paljude muude asjaolude kohta. Sellega tagate taastootmisplaani täpse ja tõhusa toimimise.

Kuigi tiinuskontrolli tulemusi mõjutavad väga paljud tegurid, võite ülaltoodud kolme nõuande järgimisel avastada, et teie farmi järgmise tiinuskontrolli tulemused on paremad kui kunagi varem.

Glaucio Lopes ja Chrissy Meyer

 

Lisainfot küsige Dimediumi aretusspetsialistilt:

Võta meiega ühendust