Kuidas vähendada laudas kuumust minimaalsete kuludega?

Kuumuse vähendamine laudas on ülioluline osa piimafarmi tööst - jahe laut aitab säilitada karja tervist, heaolu ja tootlikkust. Ves-Artexi ventilatsiooniekspert Dr. Mario Mondaca sõnul on lauda jahutamiseks ja karja üldise jõudluse säilitamiseks ülioluline rakendada mitmeid meetodeid: “Isegi siis, kui vähendad laudas kuumust minimaalselt, on sel loomale uskumatult suur mõju!“ Lihtsate, kuid mõjusate viisidega, sealhulgas ventilatsioonisüsteemi tõhustamisega, saad tagada, et sinu lehmad tunnevad end laudas mugavalt, toodavad piima ühtlaselt, püsivad kõrge sigimisvõimega ning muudavad sööda väärtuslikuks piimaks.

Pildil: Ves-Artex ECV ventilaatorid Saimre OÜ-s

Võtmenäitajad jaheda laudakeskkonna loomisel

Selleks, et laut oleks suvel võimalikult mõnus ja jahe, soovitame üle vaadata järgmised võtmenäitajad:

  • Ventilatsioonisüsteemi tõhusus ning töötamise kiirus suvel ja talvel
  • Õhuvoolu kiirus puhkealal kuuma ilmaga
  • Õhuvoolu kiirus ja jahutusvõime ootealal
  • Piisavad võimalused varjumiseks ja ligipääs joogiveele

Ventilatsioonisüsteemi roll kuumuse tõrjumisel

Õige ventilatsioon on oluline loomadele mugava laudakeskkonna loomiseks. Külmal perioodil aitab tõhus ventilatsioon säilitada õhu kvaliteeti ja niiskustaset, ajades sooja õhku ringi ning hoides temperatuuri lauda erinevates osades ühtlasena. Ühtlase temperatuuriga laut on lehmadele mugav ja toetab tootlikkust. Kuumal perioodil takistab ventilatsioon liigse kuumuse ja niiskuse kogunemist ning tagab jaheda, kuiva ja võimalikult väheste kärbestega lauda.

Oluline ventilatsiooniga seotud näitaja on ka õhuvoolu kiirus puhkealal. Piisava õhuvoolu kontrollimiseks soovitame mõõta õhu liikumise kiirust lehma puhkealal umbes 0,5 m kõrgusel põrandast. Kuumastressi kõige tõhusamaks ennetamiseks peaks õhuvool puhkava lehma tasandil liikuma kiirusel 2-3 m/s. Tasub aga meeles pidada, et lehma aitab suurel määral juba seegi, kui asendada seisev õhk minimaalse jahutuskiirusega õhuvooluga (1 m/s). Seega on karja heaolu jaoks oluline tagada esmalt minimaalne õhuvool ning seejärel tegutseda selle nimel, et saavutada soovitud õhuvoolu kiirus.

Milliseid süsteeme eelistada?

Piimafarmi edu ja jätkusuutlikkuse tagamiseks soovitame vaadata üle farmi juhtimisvõtted ja investeerida lihtsatesse lahendustesse, mis aitavad leevendada kuumusest tingitud probleeme. Eestis on juba mitu farmi saavutanud häid tulemusi Ves-Artexi ECV ventilaatoritega, mis reguleerivad oma tööd automaatselt vastavalt lauda temperatuurile. Testid näitavad, et ECV ventilaatoreid võib paigutada üksteisest kaugemale ning et nende jahutav õhuvool on laiem kui tavaliste „basket“ või „blast“ tüüpi ventilaatorite puhul. Seega võivad ECV ventilaatorid olla kokkuvõttes soodsamad ning väiksemate hoolduskuludega, kuid tõhusamad kui tihemini paigutatud väiksed ventilaatorid.

Tõhus ventilatsioon aitab hoida karja terve, õnneliku ja tootlikuna nii palavatel suvepäevadel kui kargetel talvekuudel. Võta meie tiimiga ühendust - aitame panna kokku ventilatsioonisüsteemi, mis vastab täpselt sinu farmi vajadustele!

INFOVOLDIK: Smart Farmi ventilatsioonisüsteemid

Võta meiega ühendust