Lõuna-Eestis toimus Alta rahvusvaheline intensiivõppe programm “Dairy Manager School”

Eelmisel nädalal toimus Lõuna-Eestis Alta rahvusvaheline intensiivõppe programm “Dairy Manager School”. 2,5-päevase harivaid loenguid ja põnevaid farmikülastusi täis programmi vältel said nii Eesti kui teiste edumeelsete riikide piimafarmerid küsida nõu spetsialistidelt maailmapraktika tipust.

Sel korral keskenduti lüpsiprotseduurile: Kuidas panna lüpsiplats oma farmi jaoks kõige paremini tööle? Milline peaks olema lüpsiprotseduur? Kuidas hoida korras lüpsisüsteeme?

Õppeprogrammi juhtis Alta piimafarmide konsultant ja spetsialist Dennis Dynneson, kes rõhutas: “Tehke alati seda, mis on lehma jaoks parim!”

Programmi raames külastati koos piimafarminduse ekspertidega ka kaht edumeelset Eesti piimafarmi: paralleellüpsiplatsiga Kure Mõis OÜ-d ja lüpsikarusselliga Mangeni PM OÜ-d.

Mõned nipid, mille osalejad programmist kaasa võtsid:

  • Lüpsiplatsi hindamine algab loomagruppidest ning liikuda tuleb suunaga lüpsiplatsi poole.
  • Seejärel on oluline hinnata lüpsiplatsi ja lüpsile jõudvate loomade puhtust. Ebameeldiva lüpsikogemuse esimeseks märgiks on liigne roojamine lüpsi ajal.
  • Edasi on oluline jälgida lüpsiprotseduuri: ettevalmistus lüpsiks, lüpsimasinate kinnitamine ja asetus lüpsi ajal, nisade olukord pärast lüpsi ja pärast järeldeso.
  • Aeg-ajalt tuleks jälgida loomade tegevust kuni 30 minutit peale lüpsi.
  • Hästi hoitud töötajad hoiavad hästi ka loomi.