Tartus toimus Alta Dairy Managers School intensiivkoolitus piimafarmi juhtidele

Septembri lõpus korraldas Alta Genetics Eestis DMS (Dairy Managers School) intensiivkoolituse, kus jagati tippteadmisi lehmade heaolust ja söötmisest. Koolitusprogrammi teadmisi käis koos mitmete edumeelsete Euroopa piimafarmeritega ammutamas ka Smart Farmi meeskond.

Rahvusvahelise intensiivkoolituse lektoriks oli hinnatud lehmade heaolu- ja söötmisspetsialist dr Gordie Jones, programmi aitas juhtida Alta Genetics esindaja Bartele Verbeek.

2,5-päevasel koolitusel rõhutas dr Jones seost lehma heaolu ja toodangu vahel ning andis hulgaliselt nõuandeid karja heaolu tõstmiseks ja söötmise tõhustamiseks.

  • Lehm peaks päevas lamama 12-14 tundi, seepärast peab tema ase olema väga mugav. Mugav ja õige suurusega ase tagab loomade puhtuse ja kõrgema piimatoodangu: 1 tund asemel = 2 kg lisapiima.
  • Lehm ei tohi olla eemal söödast, veest ja asemest rohkem kui 4 tundi päevas. Seega võib lehm 24 tunni jooksul veeta lüpsil ja ootealal maksimaalselt 4 tundi.
  • Analüüsi oma söötmispraktikat: Millist lehma oma karjas söödad? Karja keskmist? Farmi parimat? Või söödad karja vastavalt piimatoodangu ootustele?
  • Kontrolli gruppide suuruseid: lehmad on sotsiaalsed olevused ning liiga palju lehmi grupis võib tekitada probleeme hierarhias ja käitumises.

Koolituse raames külastati koos dr Jonesiga ka kaht Eesti piimafarmi ning vaadeldi, kuidas teoreetilised nõuanded kajastuvad praktikas.

Alta Dairy Managers School koolitus annab osalejale ainulaadse võimaluse õppida interaktiivselt ja küsida nõu maailmatasemel ekspertidelt. Koolitusel on teoreetilised õpitunnid põimitud farmikülastustega, mille käigus arutletakse koolituse teemadel praktiliste näidete toel.

Pildigalerii koolitusest: